בריאות לב האישה: מרפאה ייחודית

למה צריך מרפאה לבריאות לב האישה? כי מסתבר שגם אנו הנשים "זכינו" להיות בסיכון לפתח מחלות לב.המודעות לנושא מחלות לב אצל נשים היא אמנם נמוכה אך העובדות מראות שגורם התמותה מספר 1 אצל נשים הוא מחלות לב.

זו הסיבה שפתחנו את המרפאה לבריאות לב האישה, שנועדה לאתר נשים הנמצאות בסיכון לחלות במחלת לב, לבצע בירור לב מלא ולאזן את גורמי הסיכון הגורמים למחלות לב בנשים. כיוון שאנחנו מבינות היטב את הנשים, המרפאה הותאמה לביקור נעים במיוחד עבורכן.

אנו כאן כדי לעזור למנוע התקף לב נשי באמצעות טיפול, הדרכה ותמיכה בקיום אורח חיים בריא. סימנים להתקף לב אצל נשים למשל, שונים מסימנים להתקף לב אצל גברים – ולעתים גם הטיפול עצמו שונה.

במרפאה של בריאות לב האישה תוכלי לפגוש רופאה, אחות, תזונאית, פיזיותרפיסטית ופסיכולוגית.

ובעיקר: אוזן קשבת והדרכה אישית צמודה. רוצות להכיר את הצוות? בבקשה.

ד"ר דנה צפת, רופאה:

נשים המגיעות למרפאתנו רוצות לשנות את הרגלי התזונה שלהן, להיות פעילות יותר מבחינה גופנית וללמוד כיצד לשמור על הלב שלהן טוב יותר, אך לרוב הפגישה במרפאה לבריאות לב האישה נקבעת בעקבות אירוע רקע. לעתים האישה חשה בכאב מזדמן בחזה, לעתים היא חשה קוצר נשימה בלתי צפוי בצעידה בעלייה. לעתים ישנה תחושה שהלב פועם במהירות גדולה מהרגיל או פשוט תחושה של 'משהו לא בסדר'.

במרפאה לבריאות לב האישה אנו שמות לב במיוחד לסימנים הייחודיים למחלות לב אצל נשים. הביטוי של מחלות לב בנשים שונה מזה שאצל גברים. לצערנו במערכת הרפואית הכללית לא תמיד יודעים לזהות את השינויים הקלים המצביעים על בעיות לב בנשים. אנו נקשיב לך, ננסה להבין את התחושות, לזהות את הבעיה ונחליט יחד מהי הדרך הנכונה ללמוד על הלב שלך.

במידת הצורך, אנו נתאים עבורך את הבדיקות הנחוצות ואת הטיפול המתאים לך כדי לשפר את בריאותך ואת הרגשתך.

 

אורה לוי, האחות הראשית, מנהלת המרפאה:

אישה המגיעה למרפאה שלנו למפגש היכרות פוגשת קודם כל אותי, אחות המרפאה ומי שמרכזת את הטיפול בה. אני מבררת את סיבת הגעתה למרפאה, מבצעת אומדן ראשוני של מצבה הבריאותי, לוקחת לה סימנים חיוניים (לחץ דם, דופק וכו') ומבצעת בדיקת א.ק.ג.

מכאן האישה עוברת לבדיקת הרופאה ובהמשך לאנשי המקצוע האחרים במרפאה – פיזיותרפיסטית, דיאטנית, ופסיכולוגית. בתום התהליך האישה חוזרת אליי וביחד, על סמך הנתונים וההמלצות שהתקבלו מאנשי המקצוע השונים, אני מכוונת אותה להמשך הבדיקות ובונה יחד אתה תכנית אישית המתאימה לצרכיה בהתאם לשינוי הדרוש לקיום אורח חיים בריא. כדי שתוכל לממש את התכנית אנו מציבות מטרות שניתן להשיגן.

כך, האישה המגיעה למרפאתנו פוגשת בבוקר אחד צוות רב מקצועי, נהנית מיחס אישי, מאווירה נעימה, פתוחה ונינוחה. הכול תחת קורת גג אחת.

 

הודיה והב,  הפיזיותרפיסטית

מרפאת בריאות לב האישה נועדה לאתר נשים עם גורמי סיכון לפתח מחלות לב ונשים אשר הן בעלות סימנים האופייניים למחלות אלה. ידוע היטב כי קיים קשר מובהק בין רמת הפעילות הגופנית לבין הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. בהערכה אשר עוברות הנשים אצל פזיותרפיסטית המרפאה, הן מתבקשות למלא שאלון פעילות גופנית ובנוסף מבצעות במרפאה מבדקי הליכה.

מבדקים אלה נועדו להצביע על רמת הכושר האירובי שלהן לפי סקלות ערכים המותאמות לגיל ובנוסף, להצביע על סיכון לנפילה, אם קיים. המבדקים אורכים מספר דקות והם קלים לביצוע. על סמך השאלון ותוצאות מבדקי ההליכה, אנו נותנות ייעוץ מעשי ויעיל בנושא היקף הפעילות הגופנית השבועית הרצויה ומפנות לייעוץ רפואי נוסף בהתאם לצורך.

הביקור במרפאה מאפשר לנשים הפונות לקבל מענה והדרכה מידיים בכל הנוגע לקיום אורח חיים פעיל, בריא ומהנה המתאים לאורח החיים של כל אחת.

 

ד"ר לין רוטשטיין, הפסיכולוגית:

אני פוגשת במרפאה נשים הנמצאות בסיכון למחלות לב. כשאני פוגשת אישה מטרתי העיקרית היא להבין את גורמי הלחץ בחייה ולחשוב יחד אתה כיצד ניתן להפחית את רמת הלחץ כדי לחיות באופן שלו יותר, לשמוח בחיי היומיום ולחוש סיפוק רב יותר מהעשיה שלה. הנשים שאני פוגשת חשות לעתים בודדות מאוד בהתמודדות עם הלחצים היומיומיים שהן חוות. לא תמיד הן יודעות שהן יכולות לקבל תמיכה בהתמודדות עם סוגיות שונות בחייהן.

מטרתי היא לסייע לנשים לזהות בתוכן את החוזקות האישיות שלהן אשר ישמשו אותן בעתות משבר וקושי, וכן לעודד פניה לעזרה של קרובי המשפחה, חברים או אנשי מקצוע כאשר הדבר נדרש.

מטרת המפגש היא לתרגל טכניקות כמו תרפיה, דמיון מודרך ותרפיה קוגניטיבית בנוסף לפסיכותרפיה תומכת. הגישה שלי היא גמישה, ואני תמיד מנסה למצוא את הדרך המתאימה ביותר לכל אישה על פי צרכיה ואישיותה.

 

אליענה כהן, הדיאטנית:

תחום התזונה במרפאה בא להשלים את עבודת הצוות ולתמוך במסר "אורח חיים בריא" להקטנת הסיכון למחלות לב ולשיפור אורח החיים שלנו, הנשים.

אני רואה שליחות גדולה בעבודתי. מטרותיי הן:

  1. לספק ידע מקצועי על מחלות לב בנשים.
  2. להנחות לתזונה נכונה ולהסביר כיצד התזונה משפיעה על בריאות הלב וכלי הדם.
  3. לתקן את המחשבה ש "דיאטנית = אין מה לאכול"  אלא " דיאטנית = לאכול נכון".
  4. ללמד ששינוי הרגלי אכילה הוא תהליך.
  5. להסביר את ערכם התזונתי של המזונות השונים.

 

במרפאה לבריאות לב האישה אנו משלבות כוח נשי עצמתי של בעלות מקצוע ומטופלות. יחד נלמד לזהות סימנים להתקף לב בנשים וננסה למנוע אותו, אצלנו ואצל חברותנו.

איחוד כוחות שכזה יוצר אווירה נעימה ותומכת ותוצאות שמרחיבות את הלב של כולנו.

אתן מוזמנות אלינו מכל הלב!

 

המרפאה פועלת במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה עין-כרם בירושלים

לבירור פרטים ותיאום פגישה: התקשרי – 02-6779451

או כתבי אלינו- levhaisha@hadassah.org.il

 

 

 

 

מרפאה לבריאות לב אישה
TOP