מספר לידות יכול להוות "כדור בדולח" למחלות לב?

09.09.2014 / פורסם ברפואה
הריון ומחלות לב

האם יש קשר בין מספר הלידות לבין הסיכון לחלות במחלות לב?

הנבואה, אולי, ניתנה לשוטים – אך חוקרים בארה"ב טוענים שגילו קשר בין מספר לידות שנשים עוברות לבין סימנים של טרשת עורקים תת קלינית, שהיא סוג של מחלת לב.

המחקר, שנערך בקרב 1,644 נשים, בדק את הסיכון לחלות במחלות לב בקרב כמה קבוצות של נשים וביניהן: נשים שילדו ילד אחד או שאין להן ילדים כלל; נשים שילדו שניים עד שלושה ילדים; ונשים שילדו ארבעה ילדים ויותר.

התוצאות היו חד משמעיות: הסיכון לחלות במחלות לב בקרב נשים שילדו עד ילד אחד עמד על 15%, שניים עד שלושה ילדים – 11%, וארבעה ילדים ויותר – 27%. המסקנה: הסיכון הנמוך ביותר לחלות במחלות לב הוא בקרב נשים שילדו 2-3 ילדים.

לדברי ד"ר מוניקה סנגבי, מעורכות המחקר, הקשר בין מספר הלידות לבין הסיכון לחלות במחלות לב הוכח, אולם עדיין לא ניתן לעמוד על טיבו: "אני מאמינים כי הסיכון העתידי לחלות במחלות לב, התקף לב, שבץ או מוות לבבי, קשור במספר הילדים שאישה תלד, אך איננו יכולים עדיין לעמוד על הקשר בצורה חד משמעית" עוד הדגישו החוקרים כי אין לראות בתוצאות המחקר המלצות לגבי מספר הילדים שאשה צריכה ללדת.

יש לציין גם שאיננו יודעים בוודאות אם מדובר ספציפית במספר הלידות עצמו כגורם משפיע או במשתנים אחרים המשויכים ללידות מרובות כגון עלייה במשקל.

 

כתיבת תגובה

TOP